Yalıkavak


Yalıkavak

Yalıkavak son yıllarda özellikle ön plana çıkan Bodrum yarım adasının en gözde tatil ve gezi semtlerinden biridir.  2007 Verilerine göre yaz-kış yaşayan sayısı yaklaşık olarak 8800’dür ki bu rakam 2021 yılına geldiğimizde son derece artmıştır.

Bodrum Merkeze 18Km uzaklıktadır. Tarihine bakıldığında M.Ö 2000 yıllında sakinlerinin Lelegler olduğu bilinir. Antik çağlardan kalan tarihi kalıntılar ve Panormus Kaya Mezarlığı görülebilecek yerlerin ilk sıralarındadır. Ayrıca yalıkavağın ilk yerleşim alanı olarak bilinen Sandıma köyü’de gezilmeyi hakkedecek güzellikte sizleri beklemekte.

Denize girilebilecek birçok nokta mevcuttur, koyunbaba, paşalimanı, tilkicik,paşa,aratepe,gökçe tepe gibi bir çok koy bulunmaktadır, Bu koylar yat ve guletlerinde her zaman uğrak noktası olmuştur.

Yalıkavaktan söz ettiğiniz bir yazıda Yalıkavak Marina’dan söz etmezseniz sanırım yalıkavağı tam olarak anlatmış sayılmazsınız. Yalıkavak Marina ülkemizin en lüks Marinalarından biridir, Türkiyede bulunan en lüks yatlar Yalıkavak Marinada bulunmaktadır. Ayrıca Marina içerisinde lüks mağazalar ve restoranlar yer almaktadır.

Yalıkavak Akdeniz Foklarının ürüme ve yaşama alanı olarak belirtilmektedir. Yalıkavak limanı batıya ve dik yamaçlar ile çevrilidir. Aslında Yalıkavak için yarımadanın en serin yeri olarak bahsetmek mümkündür.

Yalıkavakta bir çok kamusal ve devlet imkanları mevcuttur, sağlık ocağı, ilk okul, lise, banka şubeleri, jandarma, polis, sahil güvenlik, gümrük gibi resmi daireler Yalıkavak’da bulunmaktadır.

Hemen hemen bütün alışverişlerinizi gerçekleştirebileceğiniz esnaf dükkanları ve mağazalar Yalıkavak merkez içerisinde mevcuttur.

Çok geniş restoran ve meyhane yelpazesi mevcuttur yarımadanın en bilinen restoranları Yalıkavak’da bulunur.

Bodrum Yalıkavağa Nasıl Gidilir?

Eğer Bodrum’a otobüs ile geldiyseniz Bodrum otogardan Yalıkavak dolmuşlarını kullanarak yaklaşık 30dk içerisinde ulaşabilirsiniz.

Eğer uçak ile seyahat ettiyseniz Havalanı Muttaş veya Havaş servislerini kullanarak Bodrum otogarına gidebilir gene otogardan dolmuşlar ile Yalıkavak Merkeze Gelebilirsiniz.

Eğer özel aracınız ile geldiyesiniz Bodrum-Torba kavşağından Yalıkavak-Gündoğan tabelasından sağa doğru saparsanız yaklaşık 15-20dk yolunuz sürecektir.

Yalıkavak Firmaları